CT 2018
­

List of Participants



  1. Jiří Adámek (Technical University Braunschweig, Germany)
  2. Ana Agore (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
  3. Benedikt Ahrens (University of Birmingham, UK)
  4. Clemens Berger (Université de Nice Sophia Antipolis, France)
  5. Richard Blute (University of Ottawa, Canada)
  6. James Borger (Australian National University, Canberra, Australia)
  7. John Bourke (Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  8. Dominique Bourn (Université du Littoral, Calais, France)
  9. Mitchell Buckley (Université Libre de Bruxelles, Belgium)
  10. Stefaan Caenepeel (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
  11. Alexander Campbell (Macquarie University, Sydney, Australia)
  12. Alex Cebrian (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain)
  13. Eugenia Cheng (School of the Art Institute of Chicago, USA)
  14. Michael Ching (Amherst College, USA)
  15. Simon Cho (University of Michigan, USA)
  16. Alan Stefano Cigoli (Università degli Studi di Milano, Italy)
  17. Maria Manuel Clementino (CMUC, University of Coimbra, Portugal)
  18. Robin Cockett (University of Calgary, Canada)
  19. Geoff Cruttwell (Mount Allison University, Canada)
  20. Maria Emilia Descotte (LaBRI-Université de Bordeaux, France)
  21. Darien DeWolf (St. Francis Xavier University, Canada)
  22. Ivan Di Liberti (Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  23. Davide Di Micco (Università degli Studi di Milano, Italy)
  24. Daniel Dimov (Dimov Internet Law Consulting, Wervik, Belgium)
  25. Rasa Dimova (Dimov Internet Law Consulting, Wervik, Belgium)
  26. Eduardo Dubuc (Universidad de Buenos Aires, IMAS, UBA-CONICET, Argentina)
  27. Arnaud Duvieusart (Université catholique de Louvain, Belgium)
  28. Alejandro Fernández Fariña (Universidade de Santiago de Compostela, Spain)
  29. Peter Fredrick Faul (University of Cambridge, UK)
  30. Timmy Fieremans (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)
  31. Brendan Fong (Massachusetts Institute of Technology, USA)
  32. Xabier Garcia Martinez (Universidade de Santiago de Compostela, Spain)
  33. Johan Felipe García Vargas (Universidad de los Andes, Colombia)
  34. Richard Garner (Macquarie University, Sydney, Australia)
  35. Paula Garrão (University of Azores, Ponta Delgada, Portugal)
  36. Julia Goedecke (University of Leicester, UK)
  37. Björn Gohla (GFM/Universidade de Lisboa, Prtugal)
  38. Ramón González Rodríguez (University of Vigo, Spain)
  39. Marino Gran (Université catholique de Louvain, Belgium)
  40. James Gray (Stellenbosch University, South Africa)
  41. Simon Henry (Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  42. Chris Heunen (University of Edinburgh, UK)
  43. Dirk Hofmann (University of Aveiro, Portugal)
  44. Pieter Hofstra (University of Ottawa, Canada)
  45. George Janelidze (University of Cape Town, South Africa)
  46. Michael Johnson (Macquarie University, Sydney, Australia)
  47. Peter Johnstone (University of Cambridge, UK)
  48. Anders Kock (Aarhus Universitet, Denmark)
  49. Joachim Kock (Universitat Autònoma de Barcelona, Spain)
  50. Seerp Koudenburg (Middle East Technical University, Northern Cyprus)
  51. Stephen Lack (Macquarie University, Sydney, Australia)
  52. Michael Lambert (Dalhousie University, Canada)
  53. Leonardo Larizza (University of Coimbra, Portugal)
  54. Tom Leinster (University of Edinburgh, UK)
  55. Ignacio López Franco (Universidad de la República, Maldonado, Uruguay)
  56. Fernando Lucatelli Nunes (CMUC, University of Coimbra, Portugal)
  57. Arno Lukas (emergentec biodevelopment GmbH, Vienna, Austria)/li>
  58. Yuki Maehara (Macquarie University, Sydney, Australia)
  59. Sandra Mantovani (Università degli Studi di Milano, Italy)
  60. Graham Richard Manuell (University of Edinburgh, UK)
  61. Nelson Martins-Ferreira (Polytechnic Institute of Leiria, Portugal)
  62. Bernd Mayer (emergentec biodevelopment GmbH, Vienna, Austria)/li>
  63. Matías Menni (Conicet and Universidad Nacional de La Plata, Argentina)
  64. Giuseppe Metere (Università degli Studi di Palermo, Italy)
  65. Anna Giulia Montaruli (Stockholm University, Sweden)
  66. Andrea Montoli (Università degli Studi di Milano, Italy)
  67. Ramírez Nicolás (Universidad de los Andes, Colombia)
  68. Susan Niefield (Union College, USA)
  69. Paige North (Ohio State University, USA)
  70. Jovana Obradović (Charles University, Prague, Czech Republic)
  71. José Vitor Paiva Miranda de Siqueira (University of Cambridge, UK)
  72. Robert Paré (Dalhousie University, Canada)
  73. Fabio Pasquali (University of Padova, Italy)
  74. Paolo Perrone (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences, Germany)
  75. Jorge Picado (CMUC, University of Coimbra, Portugal)
  76. Dorothea Pronk (Dalhousie University, Canada)
  77. Michał Przybyłek (Polish-Japanese Academy of Information Technology, Poland)
  78. Margarida Raposo (University of Azores, Ponta Delgada, Portugal)
  79. Ülo Reimaa (Institute of Mathematics and Statistics, University of Tartu, Estonia)
  80. François Renaud (Université catholique de Louvain, Belgium)
  81. Willian Ribeiro (CMUC, University of Coimbra, Portugal)
  82. Emily Riehl (Johns Hopkins University, USA)
  83. Diana Rodelo (University of Algarve & CMUC, Portugal)
  84. Robert Rosebrugh (Mount Allison University, Canada)
  85. Jiří Rosický (Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  86. Philip Saville (University of Cambridge, UK)
  87. Laura Scull (Fort Lewis College, USA)
  88. Sara Sepahani (Shahid Beheshti University, Tehran, Iran)
  89. Amit Sharma (University of Quebec at Montreal, Canada)
  90. Cyrille Simeu (Université catholique de Louvain, Belgium)
  91. Manuela Sobral (CMUC, University of Coimbra, Portugal)
  92. Lurdes Sousa (Instituto Politécnico de Viseu & CMUC, Portugal)
  93. David Spivak (MIT, Cambridge, USA)
  94. Richard Steiner (University of Glasgow, UK)
  95. Florence Sterck (Université catholique de Louvain, Belgium)
  96. Ross Street (Macquarie University, Sydney, Australia)
  97. Isar Stubbe (Université du Littoral, Calais, France)
  98. Andrew Swan (ILLC, Universiteit van Amsterdam, Netherlands)
  99. Martin Szyld (Universidad de Buenos Aires, Argentina)
  100. Idriss Tchoffo Ngeufeu (Université catholique de Louvain, Belgium)
  101. Michel Thiébaud (Switzerland)
  102. Walter Tholen (York University, Toronto, Canada)
  103. Tim Van der Linden (Université catholique de Louvain, Belgium)
  104. Christina Vasilakopoulou (University of California, Riverside, USA)
  105. Lukáš Vokřínek (Masaryk University, Brno, Czech Republic)
  106. Oskar Weinberger (University of Porto, Portugal)
  107. Richard J. Wood (Dalhousie University/Florida Institute of Technology, Canada)